Finance Consulting

Odkryj Tajniki Finansów i Osiągnij Stabilność Razem Z Nami!

Medycyna

Znaczenie prawidłowego działania oprogramowania w przychodni

oprogramowania-w-przychodniMożna zaryzykować stwierdzenie, że nie ma już w Polsce ani jednej przychodni lekarskiej, w której nie byłoby komputera. Wszystko staje się mniej lub bardziej skomputeryzowane. Owszem, lekarze wciąż często wypełniają papierowe kartoteki pacjentów, ale na przykład zapisy do lekarza i cały proces rejestracji odbywa się za pomocą komputera. Często kiedy dzwonimy do wybranej przychodni i rozmawiamy z rejestratorką, możemy usłyszeć charakterystyczne klikanie myszki i klikanie w klawiaturę.

Świadczy to bez wątpienia o tym, że pani rejestratorka używa programów komputerowych do organizacji pracy przychodni. Trzeba pamiętać, żeby oprogramowanie dla przychodni lekarskiej było wyjątkowo niezawodne. Tutaj naprawdę chodzi o ludzkie zdrowie i życie! Jeżeli popełnimy błąd i źle dokonamy zapisu pacjenta na daną godzinę, to kiedy pacjent już zjawi się u lekarza i lekarz nie będzie miał dla niego czasu – dezorganizuje to pracę całej przychodni, lekarza oraz oczywiście zmarnujemy czas pacjenta. Ta sytuacja bardziej opisuje błąd ludzki, błąd pani w rejestracji, która oczywiście jest tylko człowiekiem i ma prawo do pomyłek. Jednak system i program powinny być tak skonstruowane, żeby ryzyko pomyłki było jak najmniejsze. Bo przecież całkowite jego wyeliminowanie jest absolutnie niemożliwe. Trzeba pamiętać, aby programowanie dla przychodni zamawiać zawsze i wiarygodnych dostawców.

Inaczej skutkiem będzie wiele problemów w działaniu tego oprogramowania. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, kiedy coś szwankuje, a my przecież musimy na bieżąco panować nad sytuacją, zapisywać nowych pacjentów na wizyty i uzupełniać dane w systemie. Program komputerowy to tylko program. Zdarzają się w nim błędy. Jednak ważne jest to, jak podmiot odpowiedzialny za funkcjonowanie tego programu sobie z tym poradzi. Warto o tym pamiętać, kiedy będziemy decydować o tym, jaki program zakupić i od kogo. Decyzja o wyborze sprzedawcy również jest istotna, ponieważ to właśnie sprzedawcy będziemy zgłaszać ewentualne reklamacje.

  Objawy niedoborów magnezu