Zainteresowanie medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną rośnie z każdym rokiem, ponieważ przywiązujemy coraz większą wagę do naszego wyglądu i pragniemy pozbywać się niedoskonałości, walczyć z oznakami starzenia się i leczyć kompleksy. Problemem, który dotyka dużą grupę mężczyzn, ale również i kobiet, to łysienie. Walkę z łysieniem umożliwia nam przeszczep włosów, czyli zabieg chirurgiczny, który pozwala na uzupełnienie ubytków włosów w miejscach, które uległy wyłysieniu lub w których owłosienie uległo przerzedzeniu.
Pierwszy przeszczep włosów został wykonany już w 1959 roku w Stanach Zjednoczonych, a po 22 latach po raz pierwszy zastosowano mikroprzeszczepy, które znacznie poprawiły efekty estetyczne zastosowanego leczenia. W czasach obecnych udoskonalono jeszcze bardziej zabieg przeszczepiania włosów. Powstało wiele metod pozwalających na odzyskanie utraconych włosów, a jedną z nich jest metoda BHT, czyli Body Hair Transplant, która polega na pobraniu przeszczepów z innych części ciała niż z głowy
Na czym polega metoda transplantacji włosów BHT?
Przyczyn utraty włosów może być wiele. Może być ono spowodowane procesami starzenia się, zaburzeniami hormonalnymi, ale może być też spowodowane oparzeniami, urazami czy napromieniowaniem.
Metoda BHT jest nowym kierunkiem transplantacji włosów i umożliwia ona pobranie przeszczepów z innych części ciała niż głowa, a więc z takich miejsc jak, na przykład tors, plecy, kończyny czy broda. Umożliwia to dokonanie przeszczepu włosów również osobą, które w wyniku łysienia utraciły większość włosów na głowie.
Włosy przed wykonaniem zabiegu muszą zostać skrócone do około 3 mm, a następnie są pobierane specjalistycznym urządzeniem. Operator pobiera pojedyncze zespoły mieszkowe, które wypreparowuje z obszarów skóry owłosionej i przenosi do specjalnych pojemników, które umożliwią przechowanie przeszczepów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
Miejsca po pobraniu pokrywane są opatrunkiem z maścią antyseptyczną, a sama okolica dawcza goi się w przeciągu tygodnia. Po pobraniu włosów zostają niewidoczne ślady. Przeszczepy umieszczane są na obszarze biorczym przy użyciu techniki four-hand-stick-and-place.
Wskazania do przeszczepu włosów metodą BHT
-Zanim dokonam transplantacji włosów pacjenta, oceniam stan jego włosów i jakość rejonu głowy, z którego mają być one pobrane. Muszę również wykluczyć, że przyczyną łysienia nie jest choroba. – mówi Dr Matthias Wagner ekspert YaaCool Uroda z monachijskiej kliniki chirurgii estetycznej i członek niemieckiego związku chirurgów zajmujących się włosami.
Na zabieg metodą BHT decydują się najczęściej osoby, które chcą uzupełnić uzyskany efekt poprzednio wykonanego zabiegu przeszczepu włosów. BHT polecane jest również osobom, które planują niewielki zabieg przeszczepu w okolicach, na przykład brwi czy wąsów. Metoda ta stosowana jest również w przypadku korekcji blizn na głowie, które powstały w wyniku wcześniej wykonywanych zabiegów przeszczepu włosów metodą strip. Osobami, które są najlepszymi kandydatami do zastosowania BHT, są pacjenci którzy posiadają obfity zarost w okolicach ciała takich jak broda, tors, czy plecy.
Zalety i wady metody BHT
Ten nowy kierunek transplantacji włosów ma wiele zalet. Umożliwia on korekcję blizn powstałych na głowie bez tworzenia nowych. Pobieranie pojedynczych włosów z okolicy dawczej sprawia, że ślady po zabiegu są na niej minimalne, a wręcz niewidoczne. Jednak najistotniejszą zaletą jest fakt, że metoda ta umożliwia wykorzystanie włosów, które wcześniej traktowane były jako bezużyteczne, a wręcz niechciane. Pozwala ona również na korygowanie blizn wargi górnej u mężczyzn z użyciem włosów pobranych z brody, a więc takich które posiadają taką samą strukturę.
Metoda BHT ma jednak też i wady. Są one związane głównie z tym, że pobierane włosy mają inną strukturę od tych, które rosną na głowie. Oznacza to również, że przeszczepione włosy nigdy nie urosną tak długie. Podczas pobierania włosów z okolicy dawczej konieczne jest również rozległe znieczulenie, a po samym zabiegu w obszarze, z którego włosy zostały pobrane pacjent może odczuwać umiarkowany dyskomfort.